Zaproszenie na spotkanie autorskie „na żywo” i promocję książki „Płockie Orlęta 1920” Grzegorza Gołębiewskiego

Szanowni Państwo,

Książnica Płocka z ogromną radością zaprasza po długiej przerwie na spotkanie autorskie „na żywo”, a okazją do tego będzie promocja naszego najnowszego wydawnictwa wpisująca się w obchody rocznicowe związane z obroną Płocka 1920 roku i odznaczenia miasta Krzyżem Walecznych. Zapraszamy 15 czerwca o godzinie 17.00 do Mediateki, ul. Kościuszki 3b.

W ubiegłym roku świętowaliśmy setną rocznicę obrony Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej. W tym mija 100 lat od  odznaczenia miasta Krzyżem Walecznych za bohaterską postawę. Odznaczenie otrzymało wtedy też  kilkudziesięciu oficerów, żołnierzy oraz cywile: „było pięciu kilkunastoletnich chłopców oraz jedna dziewczyna, wyróżnionych Krzyżami Walecznych” i im poświęcona jest książka Grzegorza Gołębiewskiego „Płockie Orlęta 1920. Najmłodsi obrońcy Płocka odznaczeni Krzyżem Walecznych” wydana w cyklu „NIEZAPOMNIANI. Płocczanie z urodzenia i wyboru” przez Książnicę Płocką.

Autor we wstępie napisał: „W uroczystości wręczenia odznaczeń w czasie wizyty Józefa Piłsudskiego w Płocku brali udział Tadeusz Jeziorowski i Józef Kaczmarski. Dwóch pozostałych – Antoni Gradowski i Stefan Zawidzki – zostało uhonorowanych pośmiertnie. Janiny Śmieciuszewskiej i Jana Wichrowskiego wtedy nie było w Płocku, bowiem nie występują na żadnym zdjęciu z uroczystości i nie zostali wymienieni w prasowej relacji z ceremonii wręczenia odznaczeń w „Kurierze Płockim”.

Na promocję wydawnictwa i spotkanie z autorem zapraszamy 15 czerwca 2021 r. do Mediateki eMki o godz. 17.00.

Bardzo się cieszymy, że po długiej przerwie znów będziemy mogli spotkać się z publicznością „na żywo”. Nadal działamy jednak w ramach obostrzeń związanych z pandemią: liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje dystans, maseczki i dezynfekcja rąk. 

Z poważaniem

Lidia KobucińskaSekretariat Książnicy Płockiej