Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku zaprasza

Serdecznie zapraszamy na niedzielny spektakl „Plac Świętej Trójcy” wg Brunona Schulza
„Sklepy cynamonowe”, „Sanatorium pod Klepsydrą” – 12 maja, godz. 17.00. Cena promocyjna biletu 10 zł.

Miejscem akcji jest prowincjonalne miasteczko, które Brunon Schulz utożsamia ze swoim rodzinnym Drohobyczem. Narrator, bohater, a niekiedy baczny obserwator, to Józef (Szymon Cempura) – postać w którą z dużym prawdopodobieństwem Autor ulokował swoją osobowość.

Wieloznaczność postaci, w których bohater przebywa, zachowuje psychologiczną jednolitość. Dla Oleksandra Overchuka „prywatny interes w kontakcie z lekturą Schulza skapitulował. Przede wszystkim w jego literaturze mamy do czynienia z rzeczami uniwersalnymi, co w moim przypadku związane było z próbą zrozumienia sensu niewinnych ofiar, i z odnalezieniem się w laboratorium etycznym o skali biblijnej. W podobnej sytuacji każdy przeczyta swój ból na swój sposób” – tłumaczy reżyser.

Sekret rozumienia literatury Schulza, leży również w twórczym rozumieniu innych przejawów jego aktywności artystycznej.

Autor inscenizacji – Oleksandr Overchuk inspirował się przede wszystkim słowem.

Rysunki Schulza „przebywały na zapleczu pracy, ponieważ są samowystarczalne i nie potrzebują, moim zdaniem, teatru. Natomiast słowo otwiera przestrzeń i wciela się w formy bliskie każdemu, kto pragnie je zobaczyć”.

Spektakl polecamy każdemu, kto choć przez chwilę chciałby się zatrzymać, w świecie wiecznych poszukiwań rozgraniczenia Dobra od Zła.

Z poważaniem

Leszek Skierski

Kierownik Działu Promocji i Marketingu

tel: +48 24 266 38 09

promocja@teatrplock.pl

Teatr Dramatyczny

im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

ul. Nowy Rynek 11

09-400 Płock

teatr@teatrplock.pl