Spotkanie literackie POKiS 24 XI 2022

Zapraszam Państwa na listopadowe LiterAkcje – spotkania literackie POKiS. Gościem najbliższego spotkania będzie Edward Pasewicz, autor powieści „Pulverkopf”.
Spotkanie z Edwardem Pasew odbędzie się 24.11 o godzinie 18.00 w Kinie za Rogiem.
Kim jest Edward Pasewicz?
Edward Pasewicz – poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor. Za swoją twórczość poetycką, m.in. za tomiki „Drobne! Drobne!” i „Pałacyk Bertolta Brechta”, wielokrotnie nominowany do głównych nagród literackich. Jego wiersze były tłumaczone na 11 języków. Autor powieści kryminalnej „Śmierć w darkroomie”. Jego najnowsza powieść – „Pulverkopf” – ukazała się w 2021 roku nakładem wydawnictwa Wielka Litera. Książka otrzymała nominacje między innymi do Literackiej Nagrody Nike, Literackiej Nagrody Gdynia. Został Laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.
Jak opowiedzieć o tym, czego nie wiemy?
Meseritz (dziś Międzyrzecz, Polska), kilkadziesiąt lat po wojnie. Miasto wciąż zaludniają duchy przeszłości, dawne uprzedzenia i historie, o których mówi się wyłącznie w czterech ścianach rodzinnych domów. Niemal zawsze  ukradkowo, ściszonym głosem, aby nie usłyszał ich nikt niepowołany.
Nastoletni Patryk Werhunt znajduje pływające w Obrze zwłoki jednego z sąsiadów. Okoliczności śmierci są niejasne, a cień podejrzenia pada na wkraczającego w dorosłość chłopaka. Traumatyczne wydarzenie staje się pretekstem do snucia rozległej i skomponowanej misternie niczym fuga opowieści o splątanych losach: Polaków, Żydów, Niemców, Sowietów oraz ich potomków. Opowieści, której motywem przewodnim jest obsesyjne poszukiwanie prawdy o losach niemieckiego kompozytora Norberta von Hannenheima. To także rzecz o byciu odmieńcem, kundlem, w chwilach,
kiedy życie i historia nie dają innego wyboru.
Zachęcam Państwa do udziału w spotkaniu z autorem książki nieoczywistej, której akcja dzieje się na kilku planach czasowych, w kilku miejscach w Europie środkowej – a to czyni ją jeszcze bardziej tajemniczą i zagadkową.
Zapraszam, do zobaczenia
Renata Jaskulska