Maj w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Dni Otwarte Funduszy Europejskich


Muzeum Mazowieckie w Płocku
10 i 11 maja 2024

Nasze piękne art déco, Muzeum Żydów Mazowieckich, Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Etnografia – Muzeum Mazowieckie w Płocku (Spichlerz), wystawa „X wieków Płocka” – te wszystkie wspaniałe miejsca powstały w dużej mierze dzięki wsparciu Unii Europejskiej 🇪🇺
Nasza wdzięczność jest ogromna, dlatego właśnie Muzeum Mazowieckie w Płocku bierze udział w ogólnopolskiej akcji promocyjnej „Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2024”. W najbliższy weekend świętujemy!!! Z radością zapraszamy Was do oglądania naszych ekspozycji. Do wszystkich oddziałów muzeum, w dniach 10 i 11 maja, będzie można wejść za darmo 🆓
Tym samym przyłączamy się do obchodów 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej!! 🇪🇺🇵🇱
Do zobaczenia w muzeum!

Wernisaż wystawy „Ofiary zbrodni

w Ponarach pod Wilnem 1941-1944”

Muzeum Mazowieckie w Płocku
Płock, ul. Kolegialna 6
11 maja, godz. 13.00

11 maja 2024 roku Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Ofiary Zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944”. Ekspozycję przygotował Przemysław Namsołek, członek Zarządu Głównego i Wiceprezes Oddziału Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej i wiceprezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

Wystawa składa się z 15 plansz, na połowie z nich zaprezentowałem fotografie 19 ofiar zbrodni: żołnierzy Armii Krajowej, członków Związku Wolnych Polaków, zakładników zamordowanych 17 września 1943 r. i innych polskich ofiar.

Wystawa prezentowana będzie w małej sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6. W czasie wernisażu, 11 maja, wysłuchamy dwóch wystąpień: 

– Przemysław Namsołek, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, O Zbrodni Ponarskiej

– Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, 30 lecie istnienia Stowarzyszenia Rodzina Ponarska

Wstęp na wystawę jest wolny. Serdecznie zapraszamy.

Łempicka, Muter, Szapocznikow… Spotkanie literackie z Sylwią Zientek


Muzeum Żydów Mazowieckich
Płock, ul. Kwiatka 7
14 maja, godz. 18.00

Tamara Łempicka, Erna Rosenstein, Alina Szapocznikow, Mela Muter, Estera Karp… Polskie artystki pochodzenia żydowskiego są bohaterkami książki „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn” Sylwii Zientek: zbioru opowieści o dwudziestu polskich artystkach od epoki oświecenia po wiek XX. To kobiece postacie „wybitne i podziwiane, ale też nieodkryte i zapomniane”.

Książka swoją premierę miała w listopadzie 2023 roku; dołączyła do innych autorstwa tej pisarki dotyczących sztuki, m.in.: „Polki na Montparnassie” (2021 r.) i „Luna i Modigliani” (2022 r.). Publikacje Sylwii Zientek zawierają często odniesienia do malarstwa, muzyki i fotografii. Jej teksty można przeczytać m.in. w „Pismo. Magazyn Opinii” i „Wysokich Obcasach”. Jest również pomysłodawczynią i współscenarzystką telewizyjnego serialu kostiumowego „Matylda” w reżyserii Krzysztofa Langa. Razem z mężem kolekcjonuje obrazy i rysunki m.in. artystów École de Paris (Szkoły Paryskiej).

Spotkanie poprowadzi Rafał Kowalski.

Spotkanie z Anną Fryczkowską, autorką „Sagi o ludziach ziemi”

Spichlerz
Płock, ul. Kazimierza Wielkiego 11 b

16 maja, godz. 17.00

 

Anna Fryczkowska jest kobietą wielu talentów. Pracowała jako aktorka pantomimy, nauczycielka włoskiego, tłumaczka, dziennikarka, scenarzystka seriali telewizyjnych. Jest absolwentką italianistyki i studiów genderowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwa na łódzkiej filmówce. Nominowana do Nagrody Literackiej Gryfia za „Równonoc” inspirowaną tajemniczymi zaginięciami czwórki chłopców w latach 90. w zachodniopomorskim.

Znajomość z naszym muzeum rozpoczęła się od fascynacji Autorki Marianną Razik. Tak powstała powieść „Cyrkówka Marianna”.

Tematem spotkania w Spichlerzu będzie głównie „Saga o ludziach ziemi”, która ukazała się dotychczas w dwóch tomach – „Wpatrzeni w niebo” oraz „Czas rumianku”. Oba przedstawiają losy rodziny mieszkającej na Kujawach. Tłem dla nich są słowiańskie zwyczaje, chłopskie święta, bunty kobiet i mężczyzn.

Pierwszy tom rozpoczyna się w roku 1816, kiedy to na Kujawach wybucha epidemia przywleczona przez rosyjskie wojska. Do jednej z wymarłych wsi dziedzic sprowadza nowe ręce do pracy. Osiedlają się tam Antek i Hanka, młode chłopskie małżeństwo. Liczą na lepszy los: większy kawałek pola, mniejszą pańszczyznę. Walczą o swoją pozycję w nowej społeczności, uniezależnienie od dworu, uczą się nowinek od holenderskich osadników.

Drugi tom otwiera rok 1852. Świat zaczyna wówczas mocno przyspieszać, ale na Kujawach czas nadal płynie swoim rytmem. Tutaj słowiańskie wierzenia jeszcze ciągle mieszają się z chrześcijaństwem, chłopi nadal szukają sposobów na przetrwanie, a dziedzic, jak zawsze, oczekuje szacunku.

Trzeci tom ukaże się już we wrześniu.

Wstęp na spotkanie autorskie jest wolny!

Noc Muzeów 2024

Muzeum Mazowieckie w Płocku
18 maja 2024

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na nocne zwiedzanie! Nie prześpij Nocy Muzeów!

KAMIENICA SECESYJNA, TUMSKA 8

Muzeum Mazowieckie w Płockuul. Tumska 8godz. 17.00 – 24.00ostatnie wejście – 23.15

W kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej 8 podziwiać będzie można nasze słynne wystawy stałe „Secesja” i „X wieków Płocka”. Atrakcją przygotowaną specjalnie na Noc Muzeów będzie wyświetlany na jednej ze ścian zadaszonego patio przy ul. Tumskiej mapping – nastrojowa, wielkoformatowa animacja stworzona w oparciu muzealne zbiory – obrazy, rzeźby i secesyjne motywy graficzne pochodzących z prezentowanych przy ul. Tumskiej mebli, szkła, ceramiki i tapet. Wszystko przy dźwiękach nastrojowej muzyki.

Zapraszamy do wspólnej nastrojowej podróży do zaczarowanego świata secesji!

X WIEKÓW PŁOCKA, TUMSKA 8

Muzeum Mazowieckie w Płockuul. Tumska 8godz. 17.00 – 24.00ostatnie wejście – 23.15

W tym roku goście wystawy „X wieków w Płocka” wezmą udział w historycznej grze wymagającej odwagi i spostrzegawczości! Przewidziane są m.in. poszukiwanie wskazówek przy jesiotrze, spotkania z rycerzami i wielki finał z lochami w roli głównej!

KAMIENICA ART DECO, KOLEGIALNA 6

Muzeum Mazowieckie w Płockuul. Kolegialna 6godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście – 23.15

Przy ul. Kolegialnej 6 na zwiedzających czeka nasza elegancka i stylowa wystawa „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” oraz uzupełniona niedawno o nowe multimedia i interaktywną grę dla dzieci „Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów”.

Na patio kamienicy przy ul. Kolegialnej 6, z okazji Nowy Muzeów, przygotowaliśmy niespodziankę. Będą to stoiska z 10 goglami VR, dzięki którym przenieść się będzie można do świata art déco w wirtualnej rzeczywistości.

Prócz tego już po raz drugi muzeum organizuje konkurs na najbardziej wierne epoce i efektowne przebranie w stylu secesyjnym lub art déco! Przypomnijmy, że w zeszłym roku konkurs ten cieszył się ogromną popularnością, a przebrania naszych gości zachwyciły jurorów.

Udział w konkursie wziąć może każdy – panie, panowie, dzieci (pod opieką dorosłej osoby). Wystarczy skompletować strój i 18 maja w godz. 17.00 – 21.00 zgłosić się do naszego konkursowego stanowiska w holu kamienicy przy Kolegialnej 6. Nasza wspaniała fotograf zrobi Wam zdjęcie, potem wszystkie stylizacje ocenimy i o godz. 22.00 w auli przy Kolegialnej 6 ogłosimy wyniki (jeśli nie będziecie mogli zostać na ogłoszeniu wyników – zgłosimy się do Was). Mamy cenne nagrody! Autorzy trzech najlepszych przebrań w stylu secesyjnym i trzech najlepszych przebrań w stylu art déco otrzymają do nas bony do Empiku o wartości 300 zł.

Uwaga, dodatkowa atrakcja – w sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 oglądać można wystawę „Pielgrzym”. W Noc Muzeów oprowadzać będzie po niej jej autor – Dawid Wojtalewicz.

Muzeum Żydów Mazowieckich

Płock, ul. Kwiatka 7godz. 17.00 – 24.00ostatnie wejście – 23.15

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w MŻM zapraszamy do zwiedzania wystawy „Wszystkie drogi… – historie Żydów ocalonych z Zagłady” i występ Virtuoso Quartet z gościnnym udziałem klarnecistki Zuzanny Niedzielak.

Członkowie kwartetu – Paweł Majewski (pierwsze skrzypce), Michał Członka (altówka), Piotr Majewski (drugie skrzypce) i Joanna Dzidowska (wiolonczela) – to absolwenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi; związani są z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, łódzkim Teatrem Wielkim i Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego. W MŻM wykonają utwory kompozytorów pochodzenia żydowskiego ze świata muzyki klasycznej, klezmerskiej i filmowej – m.in. Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Jerry’ego Bocka i Béli Kovácsa.

Wystąpią w następujących godzinach: 19:30-20:00, 20:30-21:00 i 21:30-22:00.

Spichlerz (dział etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku)

Płock, ul. Kazimierza Wielkiego 11 b, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście – 23.15

Spichlerz zaprasza na nocne zwiedzanie swych dwóch wystaw – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu”. Po tej ostatniej oprowadzał będzie autor wystawy i szef działu etnografii MMP – Grzegorz Piaskowski.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Wiączemin Polski, godz. 14.00 – 20.00, ostatnie wejście – 19.15

W skansenie, prócz wspaniałych pamiątek po osadnictwie olenderskim i cudownych widoków, na gości czekać będzie specjalna atrakcja – warsztaty z zielarką, podczas których uczestnicy zapoznają się z ziołami uprawianymi i dziko rosnącymi w skansenie. W części praktycznej uczestnicy warsztatów wykonają herbatkę lub kosmetyk.

Uwaga! Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy: e-mail: a.bartosiak@muzeumplock.eu lub nr tel. 532 743 020.

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie

Wyszogród, Ul. Rynek 1, godz. 15.00 – 22.00, ostatnie wejście 21.15

Muzeum pełne pamiątek historii Wyszogrodu i okolic przygotowało specjalnie na Noc Muzeów wystawę „Osadnictwo w rejonie Dolnej Bzury i Środkowej Wisły – wczesna epoka żelaza” oraz wykład pana Mariusza Samborskiego.

W Noc Muzeów zwiedzamy za darmo!

Wystawa „100-lecie złotego – polskiej waluty narodowej (1924-2024)”

Muzeum Mazowieckie w Płocku
Płock, ul. Tumska 8

31 maja 2024, godz. 12.30

W 2024 roku mija sto lat od reform zapoczątkowanych w latach 20. XX w. przez Władysława Grabskiego – wybitnego polskiego ekonomistę i polityka, premiera rządu i ministra Skarbu, którego działalność w okresie istnienia II Rzeczypospolitej
miała fundamentalne znaczenie dla rozwoju gospodarczego i wzmocnienia
kondycji ekonomicznej ówczesnej Polski.

Głównym celem przygotowanej przez Muzeum Mazowieckie w Płocku wystawy jest uczczenie setnej rocznicy wprowadzenia polskiej waluty – złotego oraz utworzenia Banku Polskiego (od 1945 roku – Narodowego Banku Polskiego). Prezentowane w jej ramach treści i obiekty mają za zadanie przybliżyć odbiorcom historię waluty złotowej, wprowadzonej w 1924 roku oraz instytucji odpowiedzialnych za emisje pieniężne w Polsce w okresie od II Rzeczypospolitej do czasów współczesnych.

Na wystawie zaprezentowane zostaną monety i banknoty obiegowe i kolekcjonerskie związane z historią waluty złotowej w latach 1924-2024, co przysłuży się upowszechnieniu wiedzy na temat historii pieniądza oraz jego znaczenia w dziejach państwa polskiego. Dzięki temu możliwe będzie wyjaśnienie odbiorcom procesów ekonomicznych, jakie wpływają na kształt ustroju pieniężnego państwa i życie przeciętnego obywatela. Omówiony zostanie także wpływ różnych stylów artystycznych (np. art déco, socrealizm) na wygląd monet i banknotów oraz funkcja propagandowa pieniądza, wykorzystywanego przez władze państwa do wyrażenia konkretnych idei politycznych. Innym celem wystawy jest ukazanie na podstawie przykładów z historii Polski istotnego znaczenia waluty narodowej dla niezależności państwa, jego siły gospodarczej oraz pozycji na arenie międzynarodowej. Ważny punkt stanowi przypomnienie zasług Władysława Grabskiego i innych polskich polityków i ekonomistów dwudziestolecia międzywojennego dla zreformowania systemu monetarnego i ustanowienia nowej waluty w niepodległej Polsce. Ukazane zostaną również walory artystyczne polskich monet i banknotów wprowadzonych do obiegu na przestrzeni ostatniego stulecia.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku w wyniku zakończenia
I wojny światowej i klęski państw centralnych w tym konflikcie stworzyło nową sytuację geopolityczną w Europie. Po 123 latach od upadku I Rzeczypospolitej powstała niepowtarzalna możliwość odrodzenia państwa polskiego, dla którego obok wielu podstawowych zagadnień, jak kształtowanie się granic, ustanowienie władz i uznanie na arenie międzynarodowej bardzo znaczący problem stanowiło odbudowanie gospodarki, czego nieodzownym elementem było stworzenie nowej waluty. Dzięki przeprowadzonym w latach 20. XX wieku reformom polska waluta stała się jedną z bardziej stabilnych w Europie.