Książnica zaprasza

Serdecznie zapraszamy Państwa na poniedziałkowe popołudnie poetyckie oraz promocję książki o tym, jak Płock pomagał Ukrainie. Prosimy o przekazanie informacji wszystkim zainteresowanym.

Książnica Płocka po raz siódmy zaprasza 26 czerwca o 17.00 na imieniny Władysława Broniewskiego, które – tradycyjnie, świętować będziemy w gronie płockich poetów w ogrodzie bibliotecznym (ul. Kościuszki 6).

Obchodzonym w Książnicy Płockiej imieninom Broniewskiego będzie w tym roku towarzyszyła impreza równoległa – urodziny jego młodszej koleżanki po piórze – Wisławy Szymborskiej. On napisał o naszym mieście wiele poetyckich wersów, ona – tylko jeden („a na ten stary zegar natrafiłam w Płocku”), ale ich życiorysy i twórczość mają więcej punktów wspólnych. Porozmawiajmy o tym, powspominajmy, posłuchajmy razem wierszy.  Zapraszamy wszystkich wielbicieli poezji na VII WładysŁAWKĘ POETYCKĄ pod hasłem „Co ma Wisła do Wisławy, czyli Broniewski i Szymborska w ogrodzie” w poniedziałek 26 czerwca o 17.00.

Przyjść może każdy, komu poezja w duszy gra. Można czytać swoje wiersze, sięgnąć po poezję patronów wydarzenia, albo po prostu posiedzieć na leżaku, posłuchać.

Miejsce: ogród Książnicy Płockiej, godz. 17.00, ul. Kościuszki 6, tel. 24 268 00 15 (w razie niepogody – sala kolumnowa).

29 czerwca o 17.00 zapraszamy do Mediateki na promocję książki „Wzgórze pomocy” i spotkanie z jej autorką Ewą Magierską.

„Wzgórze pomocy” opisuje płockie akcje humanitarne na rzecz ludności ukraińskiej, skierowane zarówno do uchodźców, którzy pojawili się w Płocku po 24 lutego 2022 roku, jak i tej, która docierały w głąb walczącej Ukrainy. Książka jest dokumentem pisanym na gorąco, bo przecież wojna wciąż trwa, pokazującym pełne współczucia i wielkoduszności postawy płocczan, ich bezinteresowność, szlachetność, poświęcenie.  Ma formę osobistych wspomnień autorki przeplatanych rozmowami z ludźmi, którzy zaangażowali się w pomoc zarówno na poziomie indywidualnym, jak i instytucjonalnym. Nie brakuje też bardzo emocjonalnych, wstrząsających relacji uchodźców, którzy w naszym mieście otrzymali wsparcie.

Książka ukazuje się pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Nowakowskiego.

Ewa Magierska jest płocczanką, lekarzem rodzinnym, specjalistką pediatrii i medycyny paliatywnej. Pasjonatka rozmów z ludźmi. Pomysłodawczyni akcji „Gramy dla Hospicjum”, która zaowocowała 10-letnią współpracą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej z Miejskim Hospicjum w Płocku. Autorka i koordynatorka (wraz z mężem) projektu „Płock wspomnieniami malowany – rozmowy wnuków z dziadkami”, przeprowadzonego z udziałem płockiej młodzieży i seniorów, zwieńczonego wydaniem książki o tym samym tytule. W 2018 roku nominowana – również z mężem – do tytułu „Płocczanin Roku”.

29 czerwca, godz. 17.00, Mediateka eMka Książnicy Płockiej, ul. Kościuszki 3b, 09-402 Płock, tel. 24 262 00 87.