Działalność sekcji

Sekcja turystyczno – rekreacyjna

to miejsce dla członków Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Janiny Czaplickiej w Płocku zainteresowanych turystyką, zwiedzaniem ciekawych miejsc, organizacją wycieczek, rajdów, wypoczynkiem oraz rekreacją i sportem. 

Zapraszamy na spotkanie Sekcji w dniu 05 grudnia 2019 r. o godzinie 14.00. do Centrum ds. Organizacji Pozarządowych, ul. Misjonarska 22 w Płocku. Na spotkaniu zostanie omówiony Harmonogram imprez turystycznych planowanych na 2020 rok. 

Do zadań Sekcji Turystycznej należy: 

− organizowanie wycieczek krajowych i zagranicznych, 

− zwiedzanie miasta Płocka i okolicy, 

− organizowanie wczasów letnich i zimowych, 

− organizowanie wyjazdów do teatrów, oper i operetek, 

− wyjazdów na koncerty chopinowskie do Sannik 

− informowanie członków SUTW o planowanych imprezach, wyjazdach itp. na stronie internetowej, spotkaniach, tablicach ogłoszeń. 

Zapraszamy do udział w działaniach organizowanych w ramach 

1. Klubu Miłośników Muzyki Fryderyka Chopina 

2. Klubu Podróżnika – Seniora „Dookoła Świata”

Rękodzieło

Sekcja rękodzieła artystycznego przy SUTW w Płocku istnieje od 2004 roku.
Najdłuższym uczestnikiem tej sekcji jest Renia Prokop. Obecnie liczy 10 osób, ale otwieramy nabór na nowych chętnych, którzy chcieliby nauczyć się czegoś od nas, bądź przekazać nam swoje umiejętności.
Naszym pierwszym osiągnięciem w 2018 było wykonanie ozdób bożonarodzeniowych i sprzedanie ich na kiermaszu. Uzyskane pieniądze, przekazałyśmy na Hospicjum Dziecięce w Kraszewie.
Naszym obecnym celem jest organizowanie kiermaszy z różnych okazji i przeznaczanie uzyskanych z nich środków na wyżej wymienione Hospicjum.
Każdy może przyjść zobaczyć jak pracujemy, może mu się spodoba i zostanie w naszym gronie.

Grupa taneczna „Tańce Polskie”

W ramach działalności Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku została utworzona sekcja taneczna „Tańce Polskie”. Grupa taneczna istnieje już pięć lat. Działa, rozwija się i realizuje projekty dofinansowane przez Urząd Miasta Płocka. W bieżącym roku będzie realizowany projekt p.t. „Przyszła pora na seniora, tańczy polkę, ola, ola.”. Przez cały ten okres nauka tańców polskich  prowadzona była przez choreografa p. Bogdana Rogalskiego. W bieżącym roku obowiązki choreografa przejęła p. Małgorzata Grabowska Panek. Od samego początku nieustająco akompaniatorem przy nauce tańca jest p. Tomasz Walczak. Dwugodzinne zajęcia nauki tańca odbywają się raz w tygodniu we wtorki w siedzibie Domu Dzieci Płocka. Grupa taneczna uczy się tańców polskich takich jak: Polonez, Kujawiak, Krakowiak, Mazur, Trojak …

Nasze osiągnięcia:
    – I miejsce na VI Juwenaliach III Wieku w Warszawie w 2013r
    – II miejsce na VII Juwenaliach III Wieku w Warszawie w 2014r
    – III miejsce na VIII Juwenaliach III Wieku w Warszawie w 2015r
    – I miejsce na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Teraz My” w   Warszawie w 2014r
    – podziękowanie od Prezydenta Miasta Płocka za udział w 23 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
    – dyplomy i podziękowania za udział w występach dla społeczeństwa miasta Płocka i okolic.

Opiekunem grupy jest Emilia Gospoś.

Grupa taneczna „Old Country”

Grupa taneczna „OLD COUNTRY” powstała w styczniu 2011r. zainicjowała swoją działalność już w dniu 12 lutego 2011r. na spotkaniu integracyjnym SUTW w siedzibie Dzieci Płocka.
Repertuar grupy opierał się początkowo na tańcach typowo cowboyskich, z biegiem czasu dołączały tańce innych narodów jak: taniec grecki, irlandzki, włoski, żydowski, niemiecka polka, taniec marynarski z okazji „Dnia Wisły”, choreografia do utworu „Motylem jestem” – 2014 r. oraz tańce latynoamerykańskie.
Choreografię do tańców country w większości układają: Olga Olszewska, Ewa Karolewska, Elżbieta Chaleńska-Rurka, która jest założycielem i opiekunem grupy. Rok 2012, p. Jerzy Przybyła zaprzyjaźniony z naszą grupą pracownik HZPiT „Dzieci Płocka”, p. Marek Owsik choreograf pracujący z grupą w latach 2013-2014, Anna Fabiszewska choreograf od 2015 r.
Od kwietnia 2013 r. grupa realizuje  projekt „Spełnione marzenia” w ramach dofinansowania Urzędu Miasta i Gminy Płock.
Kostiumy do naszych tańców projektuje w większości Elżbieta Chaleńska-Rurka, korzystając także z podpowiedzi koleżanek tańczących w grupie.
Tańczymy nie tylko na spotkaniach integracyjnych SUTW, zawsze chętnie bierzemy udział w imprezach organizowanych na rzecz mieszkańców naszego miasta Płocka.
Braliśmy udział między innymi w imprezach:
– Jarmarku Tumskim w Płocku: lata 2011-2012-2013-2014-2015
– Dożynki Płockie, dożynki gminy Łąck, gminy Brudzeń.
– Dzień Organizacji Pozarządowych  Płock lata: 2011-2012-2013-2014-2015
– koncert z okazji jubileuszu 10-lecia naszego Stowarzyszenia, który odbył się w dniu 14 maja 2012 r. w Teatrze Płockim
– udział w koncercie organizowanym w roku 2014 w Płocku z okazji „100 letniej rocznicy urodzin druha Wacława Milke”
Braliśmy również udział w imprezach poza ofertą takich jak:
– koncerty na rzecz podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Goślicach,
– Giełda Rolnicza w Łącku: lata 2011-2012
– listopad 2012r udział w konkursie Przeglądu Artystycznego Seniorów „TERAZ MY ” w Warszawie w którym to zajęliśmy II miejsce w kategorii -TANIEC za „Taniec z butelkami” z musicalu Skrzypek na dachu – z muzyką Jerry’ego Bocka wg choreografii Jerzego Przybyły
– 2013r. zajęliśmy I miejsce w kategorii taniec we wspomnianym wyżej przeglądzie „Teraz My”
– 2014r. zajęliśmy III miejsce w kategorii taniec.
– Udział w 2013r w eliminacjach do programu „Mam talent” na zaproszenie TVN
– W roku 2013- uczestniczyliśmy w 6 Juwenaliach III Wieku w Warszawie gdzie zajęliśmy
II miejsce w kategorii taniec.
– rok 2014 – 7 Juwenalia III Wieku w Warszawie – wyróżnienie w kategorii taniec.

I w wielu innych uroczystościach…


Sekcja teatralna


Sekcja teatralna  SUTW powstała jesienią 2011 roku.
Opiekunem grupy jest Pan Henryk Jóźwiak aktor Teatru Dramatycznego w Płocku.
Pierwszym spektaklem przygotowanym przez członkinie sekcji był dramat Federico Garcia Lorki „Dom Bernardy Alba”. Premiera odbyła się 25.XI.2012 roku. Przedstawienie premierowe zostało entuzjastycznie przyjęte przez publiczność. Fragmenty spektaklu z 9 grudnia 2012 zostały sfilmowane przez lokalną telewizje płocką .
W następnym roku sekcja teatralna SUTW przygotowała wystawienie komedii Miro Gavrana „Wszystko o kobietach”. Przygotowano również małe formy sceniczne w postaci krótkich scenek kabaretowych dla uświetnienia uroczystości w stowarzyszeniu SUTW i innych okazjonalnych, wykorzystane m.in. na uroczystości  rozpoczęcia roku akademickiego   2013/2014.
Premiera sztuki Miro Gavrana „Wszystko o kobietach” odbyła się 10 października 2013 roku. Publiczność żywo reagowała w trakcie spektaklu i nagradzała aktorów gorącymi oklaskami. Bardzo przychylną recenzję wystawił nam obecny na niej dyrektor Teatru im.Jerzego Szaniawskiego w Płocku, pan Marek Mokrowiecki. Kolejne sześć przedstawień sztuki również przyniosło chlubę z pracy sekcji teatralnej naszego Stowarzyszenia. Działalność teatralna SUTW w Płocku wzbudziła zainteresowanie mediów. Reportaż w TVP Warszawa z przedstawienia sztuki Miro Gavrana „Wszystko o kobietach” z 17.X.2013 roku został emitowany 31 października i 1 listopada 2013 roku w audycji Strefa Mazowsze. Sekcja teatralna SUTW wystąpiła również na Juwenaliach III wieku, które odbyły się w Teatrze Palladium w Warszawie w dniu 03.06.2013 r.
W 2014 r członkinie sekcji teatralnej przygotowały przedstawienie dla seniorów SUTW i mieszkańców Płocka „Brytan Bryś” Aleksandra Fredry. Poza projektem przedstawienie zostało wystawione na Juwenaliach Uniwersytetów III Wieku w Warszawie oraz na XII Ogólnopolskim przeglądzie amatorskiej twórczości artystycznej seniorów „Teraz My”. Za obydwa sekcja otrzymała wyróżnienia.
W tym roku kalendarzowym/2015/ w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiona została „Pchła Szachrajka” wyreżyserowana tak jak poprzednie sztuki przez pana Henryka Jóźwiaka, również otrzymała pozytywną recenzję. Gazeta Wyborcza napisała, cytuję: „Kilkunastominutowe przedstawienie nie mogło się nie podobać. Seniorki wypadły świetnie, a dzieciaki i ich rodzice zebrani w MDK-u nagrodzili ich adaptację Pchły Szachrajki gromkimi brawami”.
Aktualnie mamy opracowany program estradowy p.t. „Jeszcze Polska nie umarła póki się śmiejemy”, oparty na tekstach monologów pisanych dla Hanki Bielickiej oraz głównie z kabaretu Starszych Panów. Program wielokrotnie wystawiany cieszy się dużym powodzeniem.
Obecnie w ramach projektu wystawiona została sztuka Georgesa Bernanosa „Dialogi Karmelitanek” w reżyserii pana Henryka Jóźwiaka. Przedstawienie zostało przyjęte pozytywnie i z dużym aplauzem.


Grupy językowe rok 2018/2019

Sekcja języka angielskiego.

Angielski podstawowy

Angielski średnio zaawansowany

Angielski zaawansowany I

Angielski zaawansowany II

Angielski zaawansowany III

Sekcja języka francuskiego.

Sekcja języka hiszpańskiego.

Sekcja języka niemieckiego.

Sekcja języka włoskiego

Sekcja języka rosyjskiego

Chór „VOX MAIORUM”

  

Chór rozpoczął działalność w listopadzie 2010 roku. Nazwę „VOX  MAIORUM” przyjął od września 2011 roku. Jest chórem 26 osobowym, żeńskim, trzygłosowym.
Naukę śpiewu i koncerty prowadzi Grzegorz Stafirski, również aranżuje utwory i dyryguje. Akompaniuje Stanisław Psarski. Chór uczestniczy też w zajęciach z emisji głosu.
Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w siedzibie HZPiT „Dzieci Płocka”.
Każda uroczystość SUTW jest uświetniana występami m.in. spotkania wielkanocne i wigilijne, inauguracje i zakończenia roku akademickiego.
Występujemy dla szerokiej rzeszy mieszkańców Płocka:
– Dożynki Płockie
– Dzień Inicjatyw Organizacji Pozarządowych
– Jarmark Tumski
– Pożegnanie lata…..itd.
Na zaproszenie śpiewamy również dla członków SUTW obchodzących jubileusze małżeńskie.
Braliśmy i będziemy brać udział w różnych konkursach, w których zdobywaliśmy najwyższe nagrody.
Za propagowanie naszej twórczości , uczestniczenie i zaangażowanie w 2014 roku dostaliśmy nagrodę pieniężną od Prezydenta Miasta Płocka.
Bardzo serdecznie zapraszam osoby należące do SUTW do śpiewania w chórze, oczywiście tych którzy, umieją, lubią i chcą śpiewać. Poprzez śpiew wyrażamy wiele emocji i uczuć które przekazujemy odbiorcom a ci doceniają naszą pracę i zaangażowanie.

Sekcja plastyczno-malarska

Sekcja plastyczno-malarska SUTW w Płocku rozpoczęła swoją działalność w roku akademickim 2004/2005. Początkowo opiekunem artystycznym sekcji był mgr Leszek Stanisławski a od roku 2008 do chwili obecnej jest nim mgr Zofia Samusik-Zaremba. Od chwili gdy sekcja zaczęła realizować projekty w ramach konkursów organizowanych przez Urząd m. Płocka warsztaty malarskie prowadzili także mgr Maria Wojnarowska, mgr Nela Lewandowska, mgr Dorota Goleniewska-Szelągowska i mgr Eugeniusz Szelągowski. Opiekunkami sekcji były od roku akademickiego 2004/2005 kolejno: Krystyna Olędrzyńska, Krystyna Falkowska, Janina Mirowska i Ewa Łukawska. W roku akademickim 2016/17 opiekunem sekcji została Maria Bukowska.

Obecnie sekcja liczy 15 członków. Siedzibą sekcji jest sala POKiS-u przy ul. Jakubowskiego 10, gdzie odbywają się spotkania konsultacyjne i warsztaty.

Przy tworzeniu swoich prac stosujemy różne techniki malarskie (pastel i akwarela na papierze oraz akryl i olej na płótnie) i plastyczne (obrazy z tkaniny i filcu, witraże, kolaże). Zdecydowanie preferujemy jednak malarstwo obrazów przedstawiających pejzaże, kwiaty i zwierzęta; niektórzy członkowie sekcji z powodzeniem rysują i malują postaci oraz portrety. Planujemy również zajęcie się innymi technikami malarskimi i plastycznymi w tym grafiką.
Na przestrzeni 17 lat działalności uczestniczyliśmy w 7 zadaniach współfinansowanych przez Urząd Miasta Płocka i  w jednym zadaniu finansowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nasze prace (obrazy i witraże)

prezentowaliśmy na 14 wystawach zbiorowych w Płocku:
2008 r. – wystawa w Bibliotece PWSZ w Płocku.
2010 r. – wystawa w Klubie Prawnika w Płocku.
2011 r. – wystawa pt. „ Pejzaż płocki pędzlem malowany” w Domu Broniewskiego w Płock.
2012 r. – wystawa pt. „ Pejzaż  płocki  nie tylko pędzlem malowany” w Domu Broniewskiego w Płocku.
2013 r. – wystawa pt. „ Cztery pory roku w płockim ZOO”  w Ogrodzie Zoologicznym w Płocku.                                        
2014 r. – wystawa pt. „Inspiracje kwiatowe” w Książnicy Płockiej.
2015 r. – wystawa jubileuszowa 2005 – 2015 pt. „Potrzeba sztuki” w Muzeum Mazowieckim w Płocku.
2015 r. – wystawa pt. „Płock miasto nad Wisłą” w Książnicy Płockiej.
2016 r. – wystawa pt. „Co nam w duszy gra?……” w Książnicy Płockiej.
W latach 2013-2015 r. wystawy z okresu 2012 – 2014 prezentowano również w galerii P w Urzędzie Miejskim.

2017 r. – wystawa pt. „Wisła – źródło życia……..” w Książnicy Płockiej.

2018 r. – wystawa pt. „Jak zmieniał się Płock przez 100 lat niepodległości – impresje malarskie” w Książnicy Płockiej.

2019 r. – wystawa pt. „Światło i cień” w Książnicy Płockiej.

2021 r. – wystawa pt. „Moje malowanie” w Mediatece Książnicy Płockiej, transmisja z otwarcia wystawy on line na stronie You Tube i Facebooka Książnicy Płockiej (ze względu na ograniczenia pandemiczne).

2021 r.– wystawa pt. „Secesja wciąż inspiruje twórców” w Mediatece Książnicy Płockiej.

Nasze osiągnięcia:

– nagroda Prezydenta Miasta Płocka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości

i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2018 roku.

– I miejsce w konkursie pt. „Kalendarz płocki” zorganizowanym w 2014  r. przez POKiS (w kategorii kalendarzy jedno-planszowych).

– 1 z członkiń sekcji otrzymała nagrodę II stopnia, zaś 6 członkiń wyróżnienia w konkursach „Kolorowy Trzeci Wiek” organizowanych corocznie przez Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku,
– dwie członkinie sekcji otrzymały wyróżnienia w konkursach malarskich organizowanych w latach 2014 i 2015 w ramach „Juwenaliów III Wieku” w Warszawie.
– obrazy 8 członków sekcji wylicytowane zostały w aukcjach WOŚP oraz innych aukcjach charytatywnych.
Pozostała działalność członków sekcji:

– bierzemy udział w Jarmarku Tumskim,

– uczestniczymy od kilku lat w „Happeningu w strofach i kolorach”  organizowanym corocznie przez Książnicę Płocką na nabrzeżu Wisły,

– regularnie odwiedzamy muzea i galerie w Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, śledząc najciekawsze wydarzenia w dziedzinie malarstwa polskiego i obcego,

– w ciągu 17 lat swojej działalności sekcja zorganizowała prywatne plenery w Budach Lucieńskich, Łącku i Murzynowie oraz w Holendrach Dobrowskich.

Płock, dnia 27.01.2022                                            Opracowała: Maria Bukowska

Sekcja brydżowa

Informacja o działalności Sekcji  Brydżowej Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku.
W ramach różnych zajęć kulturalnych i rozrywkowych, w roku akademickim 2007 została powołana Sekcja Brydżowa. Grupa spotyka się raz w tygodniu, w czwartek w godzinach 9;00 – 14;00. Początkowo zainteresowanie sekcją nie było zbyt duże. Na przełomie lat 2007/2008 spotykało się 10 – 13 osób. Graliśmy nie tylko podczas całego roku akademickiego, ale również podczas wakacji. W następnych latach zainteresowanie sekcją było coraz większe i tak do końca 2015 roku spotyka się już nas 30 osób. Brydż jest okazją nie tylko do rywalizacji, ale i do spotkań towarzyskich, oraz wysiłku umysłowego. W 2015 roku powstał program BRIDGE 60+. Realizacja tego programu ma na celu m. innymi wyprowadzenie ludzi starszych z samotności. Nasza sekcja  brydżowa SUTW przystąpiła do tego programu. Fundusz PZU, oraz rządowy program Aktywizacji Społecznej Osób Starszych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zaopatrzył nas bezpłatnie w karty do gry, pudełka oraz książki „Elementarz Brydża”. Podręcznik ten uwzględnia specyfikę nauczania ludzi już nie młodych. Informuję, iż siedzibą naszej sekcji jest Związek Nauczycielstwa Polskiego w Płocku przy ulicy Kościuszki 24. Wszystkich chętnych do gry w brydża, członków SUTW zapraszamy do udziału w spotkaniach.

Opiekunem grupy jest Wanda Wiśniewska.