Szanowni Państwo,
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na otwarcie wystawy:
„Ofiary Zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944”
Wernisaż odbędzie się 11 maja (sobota), o godz. 13, w małej sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6.
Jak pisze autor ekspozycji – Przemysław Namsołek: „W okresie od lipca 1941 r. do lipca 1944 r. niemieccy okupanci i ich litewscy kolaboranci zamordowali w Ponarach około 100 tysięcy osób. 90% spośród nich, to obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, polskiej, romskiej i tatarskiej. Ponary to największe miejsce kaźni Polaków na dawnych Kresach Północno-Wschodnich w okresie II wojny światowej. Wśród polskich ofiar znalazła się elita kulturalna i intelektualna Wilna, żołnierze Armii Krajowej oraz patriotycznie nastawiona młodzież z organizacji konspiracyjnej Związek Wolnych Polaków.”
Podczas wernisażu wysłuchamy dwóch wystąpień:
– Przemysław Namsołek, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska – „O Zbrodni Ponarskiej”,
– Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska – „30-lecie istnienia Stowarzyszenia Rodzina Ponarska”
Wstęp na wystawę jest wolny.
Zapraszamy także na inne wydarzenie – tym razem w ramach cyklu „Spotkania z historią” – 4 czerwca, o godz. 17, które zostanie poświęcone polskiemu złotemu.
Gościem będzie prof. dr hab. Włodzimierz Mędrzecki, pracownik Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, specjalizujący się w historii społecznej XIX i XX w. oraz antropologii historycznej, autor wielu publikacji, w tym ostatnio wydanej książki pt. „Odzyskany śmietnik: jak radziliśmy sobie z niepodległością w II Rzeczypospolitej”.
Tytuł jego wystąpienia brzmi: „Triumfalne narodziny i trudne dzieciństwo polskiego złotego 1924-1927. Reforma walutowa Władysława Grabskiego i jej ocena w oczach współczesnych”.
Pozdrawiam serdecznie
Ewelina Karwacka
Specjalista ds. upowszechniania i promocji
Muzeum Mazowieckiej w Płocku
Tel. 24 364 70 72