2-GI WYKŁAD PANI ULI KOWALCZUK

Kolejny wykład pani Uli Kowalczuk to: „Słynni Polacy i ich koniki” , można go obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/cYSif9fawhc.

Ula Kowalczuk – ur. w 1964 r. w Warszawie, studiowała na Politechnice Warszawskiej, w 1989 r. wyjechała do Niemiec, gdzie studio­wała Werbung und Verkauf w Institut für Lernsysteme Hamburg. Po powrocie do Polski przez kilkanaście lat pracowała w dziedzinie marketingu i reklamy, w tym wiele lat zarzą­dzała agencją reklamową. Prywatnie miłośni­czka języka polskiego, historii, koni i jeździectwa, od 2006 r. właścicielka Tiszmena – wałacha szlachetnej półkrwi, jego jedyny jeździec i trener. Zafascynowana kulturą hipiczną, czyli wszystkim tym, co osadziło się w historii, języku polskim, obyczajach i tradycjach w związku z wielowiekową służbą koni u boku Polaków. Autorka książek, w tym o języku polskim i konizmach, czyli przysłowiach i rozmaitych powiedzeniach odnoszących się do koni.

Własny koń jest dla mnie speł­nionym marzeniem z dzieciństwa. Wprawdzie nie mogłam wtedy jeszcze wiedzieć, jaka wspaniała przygoda spotka mnie w dorosłym życiu, ale pamiętam, że gdy byłam małą dziewczynką, widok konia powodował u mnie szybsze bicie serca. Dziś już wiem, że mój koń Tiszmen, o którym zawsze będę z duma mówiła: «Mój Koń», zrodził we mnie wielką życiową pasję, którą z przyjemnością chce dzielić się z innymi.

Własny koń bowiem to nie tylko podróż przez fachową wiedzę o koniach i zwykłe podróżowanie po lesie, po bezdrożach i po łąkach. To również podróż po kulturze, historii, tradycjach i obyczajach, które kształtowane były pod wpływem tych wspaniałych stworzeń, przez setki lat służących człowiekowi swoimi grzbietami, odwagą i siłą. To fakty, anegdoty i legendy, to miejsca, życiorysy ludzi, to słynne konie, to wreszcie sztuka, literatura, a nawet muzyka. Z czasem moja pasja przerodziła się w chęć popularyzowania kultury hipicznej, opowiadania o niej, budzenia podziwu i miłości do koni w sercach ludzi w każdym wieku. Napisałam dwutomową książkę o języku polskim, historii i obyczajach związanych z końmi pt.: „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów” (więcej o książce na www.konizmy.pl) . Z przyjemnością podejmuję współpracę w Uniwersytetami Trzeciego Wieku, których Słuchacze z pewnością pamiętają jeszcze czasy, gdy konie można było spotkać w przestrzeni publicznej znacznie częściej niż obecnie. Widok jeźdźców na koniach tak dawniej jak i dziś nikogo nie pozostawia obojętnym, a to dlatego, że od zawsze zwierzęta te nie tylko budziły emocje, lecz też były przez wieki dumą i majątkiem narodowym Polaków, podstawą gospodarczą i obronną I i II Rzeczpospolitej. Serdecznie zapraszam do oglądania moich wykładów poświęconych kulturze hipicznej widzianej z najróżniejszych perspektyw. W pierwszym wykładzie pt.: Język polski okuty na 4 kopyta” opowiem o powiedzeniach, przysłowiach, porzekadłach i rozmaitych wyrażeniach, które w języku polskim odnoszą się bezpośrednio lub pośrednio do koni. Drugi wykład pt.: „Słynni Polacy i ich koniki” poświęciłam słynnym Polakom, których spontanicznie kojarzymy z końmi. Opowiem co jest prawdą o nich a co mitem, przytoczę kilka anegdot i ciekawostek na ich temat oraz wspomnę jakie dziedzictwo i przesłanie po nich zostało dla kolejnych pokoleń.

Ula Kowalczuk – Zapraszam.

Miłego oglądania życzy również Zarząd