Książnica zaprasza 6.07.2023

Książnica Płocka serdecznie zaprasza 6 lipca na spotkanie autorskie z Małgorzatą Garkowską oraz wręczenie nagród w konkursie w Ogólnopolskim konkursie na opowiadanie o Płocku „Słowo wyrasta na ustach miasta”.

Małgorzata Garkowska, płocczanka, autorka wielu współczesnych książek obyczajowych oraz cyklu „Dzwony o zmierzchu”, powieści „Wybór matki” i „Pomost między słowami”, których akcja toczy się w Płocku od 1920 do 1961 roku. To nie tylko opowieść o Jance, Antonim, Michalinie i Piotrze, ale też dzieje Płocka rozpisana na czas od wojny polsko-bolszewickiej do budowy zakładów petrochemicznych.

Historia miasta do 1945 roku była także kanwą ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Książnicę Płocką pod hasłem „Słowo wyrasta na ustach miasta”. Konkurs już się zakończył, laureaci zostali wyłonieni, a jedną z jurorek była Małgorzata Garkowska. Spotkanie z płocką pisarką postanowiliśmy wykorzystać do wręczenia nagród uczestnikom, którzy przybędą z różnych rejonów Polski. Historia naszego miasta stała się inspiracją do powstania opowiadań sięgających początków grodu nad Wisłą, procesów czarownic, ulicznych grajków, panny Mani, nim wyruszyła na podbój teatrów i filmu, tragicznych i bohaterskich losów obrońców Płocka (prawdziwych i fikcyjnych), ukrywania się podczas okupacji niemieckiej. Przypominamy też, że zestaw 17. nagrodzonych i wyróżnionych tekstów znalazł się w wydawnictwie pokonkursowym, które będzie można nabyć podczas spotkania 6 lipca lub w każdej chwili w Książnicy.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka.

Serdecznie zapraszamy, 6 lipca porozmawiamy o Płocku i literaturze.

6 lipca, godz. 17.00, Mediateka eMka Książnicy Płockiej (ul. Kościuszki 3b, tel. 24 268 00 15).