Sekcja turystyczna

 

Sekcja turystyczna skupia członków zainteresowanych turystyką, zwiedzaniem ciekawych miejsc, organizacją wycieczek, rajdów, wypoczynkiem.

Spotkania sekcji odbywają się w każdy 2-gi piątek miesiąca - godz. 0 w sali w Domu Broniewskiego przy ul. Kościuszki 24.

Do zadań Sekcji Turystycznej należy:

  • organizowanie wycieczek krajowych i zagranicznych,
  • zwiedzanie miasta Płocka i okolicy,
  • organizowanie wczasów letnich i zimowych,
  • organizowanie wyjazdów do teatrów, oper i operetek,
  • zakup karnetów ulgowych na koncerty POS w Płocku,
  • wyjazdów na koncerty chopinowskie do Sannik,
  • informowanie członków SUTW o planowanych imprezach, wyjazdach itp. na stronie internetowej, spotkaniach, tablicach ogłoszeń.

 

Grupa taneczna „Tańce Polskie”

W ramach działalności Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku została utworzona sekcja taneczna „Tańce Polskie”. Grupa taneczna istnieje już pięć lat. Działa, rozwija się i realizuje projekty dofinansowane przez Urząd Miasta Płocka. W bieżącym roku będzie realizowany projekt p.t. „Przyszła pora na seniora, tańczy polkę, ola, ola.”. Przez cały ten okres nauka tańców polskich  prowadzona była przez choreografa p. Bogdana Rogalskiego. W bieżącym roku obowiązki choreografa przejęła p. Małgorzata Grabowska Panek. Od samego początku nieustająco akompaniatorem przy nauce tańca jest p. Tomasz Walczak. Dwugodzinne zajęcia nauki tańca odbywają się raz w tygodniu we wtorki w siedzibie Domu Dzieci Płocka. Grupa taneczna uczy się tańców polskich takich jak: Polonez, Kujawiak, Krakowiak, Mazur, Trojak …

Nasze osiągnięcia:
    - I miejsce na VI Juwenaliach III Wieku w Warszawie w 2013r
    - II miejsce na VII Juwenaliach III Wieku w Warszawie w 2014r
    - III miejsce na VIII Juwenaliach III Wieku w Warszawie w 2015r
    - I miejsce na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Teraz My” w   Warszawie w 2014r
    - podziękowanie od Prezydenta Miasta Płocka za udział w 23 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
    - dyplomy i podziękowania za udział w występach dla społeczeństwa miasta Płocka i okolic.

Opiekunem grupy jest Emilia Gospoś.

 

Grupa taneczna „Old Country”

 

Grupa taneczna „OLD COUNTRY” powstała w styczniu 2011r. zainicjowała swoją działalność już w dniu 12 lutego 2011r. na spotkaniu integracyjnym SUTW w siedzibie Dzieci Płocka.
Repertuar grupy opierał się początkowo na tańcach typowo cowboyskich, z biegiem czasu dołączały tańce innych narodów jak: taniec grecki, irlandzki, włoski, żydowski, niemiecka polka, taniec marynarski z okazji „Dnia Wisły”, choreografia do utworu „Motylem jestem” - 2014 r. oraz tańce latynoamerykańskie.
Choreografię do tańców country w większości układają: Olga Olszewska, Ewa Karolewska, Elżbieta Chaleńska-Rurka, która jest założycielem i opiekunem grupy. Rok 2012, p. Jerzy Przybyła zaprzyjaźniony z naszą grupą pracownik HZPiT „Dzieci Płocka”, p. Marek Owsik choreograf pracujący z grupą w latach 2013-2014, Anna Fabiszewska choreograf od 2015 r.
Od kwietnia 2013 r. grupa realizuje  projekt „Spełnione marzenia” w ramach dofinansowania Urzędu Miasta i Gminy Płock.
Kostiumy do naszych tańców projektuje w większości Elżbieta Chaleńska-Rurka, korzystając także z podpowiedzi koleżanek tańczących w grupie.
Tańczymy nie tylko na spotkaniach integracyjnych SUTW, zawsze chętnie bierzemy udział w imprezach organizowanych na rzecz mieszkańców naszego miasta Płocka.
Braliśmy udział między innymi w imprezach:
- Jarmarku Tumskim w Płocku: lata 2011-2012-2013-2014-2015
- Dożynki Płockie, dożynki gminy Łąck, gminy Brudzeń.
- Dzień Organizacji Pozarządowych  Płock lata: 2011-2012-2013-2014-2015
- koncert z okazji jubileuszu 10-lecia naszego Stowarzyszenia, który odbył się w dniu 14 maja 2012 r. w Teatrze Płockim
- udział w koncercie organizowanym w roku 2014 w Płocku z okazji „100 letniej rocznicy urodzin druha Wacława Milke”
Braliśmy również udział w imprezach poza ofertą takich jak:
- koncerty na rzecz podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Goślicach,
- Giełda Rolnicza w Łącku: lata 2011-2012
- listopad 2012r udział w konkursie Przeglądu Artystycznego Seniorów "TERAZ MY " w Warszawie w którym to zajęliśmy II miejsce w kategorii -TANIEC za „Taniec z butelkami” z musicalu Skrzypek na dachu – z muzyką Jerry'ego Bocka wg choreografii Jerzego Przybyły
- 2013r. zajęliśmy I miejsce w kategorii taniec we wspomnianym wyżej przeglądzie „Teraz My”
- 2014r. zajęliśmy III miejsce w kategorii taniec.
- Udział w 2013r w eliminacjach do programu „Mam talent” na zaproszenie TVN
- W roku 2013- uczestniczyliśmy w 6 Juwenaliach III Wieku w Warszawie gdzie zajęliśmy
II miejsce w kategorii taniec.
- rok 2014 – 7 Juwenalia III Wieku w Warszawie – wyróżnienie w kategorii taniec.

I w wielu innych uroczystościach...


Sekcja teatralna


Sekcja teatralna  SUTW powstała jesienią 2011 roku.
Opiekunem grupy jest Pan Henryk Jóźwiak aktor Teatru Dramatycznego w Płocku.
Pierwszym spektaklem przygotowanym przez członkinie sekcji był dramat Federico Garcia Lorki „Dom Bernardy Alba". Premiera odbyła się 25.XI.2012 roku. Przedstawienie premierowe zostało entuzjastycznie przyjęte przez publiczność. Fragmenty spektaklu z 9 grudnia 2012 zostały sfilmowane przez lokalną telewizje płocką .
W następnym roku sekcja teatralna SUTW przygotowała wystawienie komedii Miro Gavrana „Wszystko o kobietach”. Przygotowano również małe formy sceniczne w postaci krótkich scenek kabaretowych dla uświetnienia uroczystości w stowarzyszeniu SUTW i innych okazjonalnych, wykorzystane m.in. na uroczystości  rozpoczęcia roku akademickiego   2013/2014.
Premiera sztuki Miro Gavrana „Wszystko o kobietach” odbyła się 10 października 2013 roku. Publiczność żywo reagowała w trakcie spektaklu i nagradzała aktorów gorącymi oklaskami. Bardzo przychylną recenzję wystawił nam obecny na niej dyrektor Teatru im.Jerzego Szaniawskiego w Płocku, pan Marek Mokrowiecki. Kolejne sześć przedstawień sztuki również przyniosło chlubę z pracy sekcji teatralnej naszego Stowarzyszenia. Działalność teatralna SUTW w Płocku wzbudziła zainteresowanie mediów. Reportaż w TVP Warszawa z przedstawienia sztuki Miro Gavrana „Wszystko o kobietach” z 17.X.2013 roku został emitowany 31 października i 1 listopada 2013 roku w audycji Strefa Mazowsze. Sekcja teatralna SUTW wystąpiła również na Juwenaliach III wieku, które odbyły się w Teatrze Palladium w Warszawie w dniu 03.06.2013 r.
W 2014 r członkinie sekcji teatralnej przygotowały przedstawienie dla seniorów SUTW i mieszkańców Płocka „Brytan Bryś” Aleksandra Fredry. Poza projektem przedstawienie zostało wystawione na Juwenaliach Uniwersytetów III Wieku w Warszawie oraz na XII Ogólnopolskim przeglądzie amatorskiej twórczości artystycznej seniorów „Teraz My”. Za obydwa sekcja otrzymała wyróżnienia.
W tym roku kalendarzowym/2015/ w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiona została „Pchła Szachrajka” wyreżyserowana tak jak poprzednie sztuki przez pana Henryka Jóźwiaka, również otrzymała pozytywną recenzję. Gazeta Wyborcza napisała, cytuję: „Kilkunastominutowe przedstawienie nie mogło się nie podobać. Seniorki wypadły świetnie, a dzieciaki i ich rodzice zebrani w MDK-u nagrodzili ich adaptację Pchły Szachrajki gromkimi brawami”.
Aktualnie mamy opracowany program estradowy p.t. „Jeszcze Polska nie umarła póki się śmiejemy”, oparty na tekstach monologów pisanych dla Hanki Bielickiej oraz głównie z kabaretu Starszych Panów. Program wielokrotnie wystawiany cieszy się dużym powodzeniem.
Obecnie w ramach projektu wystawiona została sztuka Georgesa Bernanosa „Dialogi Karmelitanek” w reżyserii pana Henryka Jóźwiaka. Przedstawienie zostało przyjęte pozytywnie i z dużym aplauzem.


Grupy językowe

Sekcja języka angielskiego.

Jak długo istnieje Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku, tak długą historię ma sekcja języka angielskiego. W dobie otwartych granic znajomość tego języka stała się koniecznością. W roku szkolnym 2015/2016 funkcjonuje aż osiem grup o różnym stopniu zaawansowania. Łącznie sekcja liczy 67 osób.

Wykładowcami języka są:
p. Edyta Mrowińska - grupy średniozaawansowane,
p. Agata Wrońska - grupy zaawansowane.

To One mobilizują nas do nauki swoją postawą, osobistym zaangażowaniem, oraz znajomością przedmiotu.
Zajęcia nie ograniczają się tylko do nauki z podręczników, słuchamy także audycji radiowych i telewizyjnych. Dzięki temu poznajemy słownictwo mające zastosowanie praktyczne;  np. w podróży, w miejscach użyteczności publicznej (kawiarnie, restauracje), możemy osłuchać się z językiem w dialogu i w wypowiedziach.
Sekcja języka angielskiego czynnie uczestniczy w życiu naszej społeczności. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowujemy kolędy i śpiewamy je na spotkaniu wigilijnym. W tym roku wystąpiliśmy z przepiękną kolędą Cliffa Richarda pt. „Mistletoe and wine”, oraz składaliśmy życzenia w języku angielskim „We wish you a Merry Christmas and a Happy New Year”. Publiczność nagrodziła występ gromkimi brawami.
Fakt publicznego występowania determinuje nas do nauki, wpływa na integrację zespołu, rozwija osobowość i podnosi reputację.
Mamy ogromną satysfakcję, że możemy pokazać swoje umiejętności, że pożytecznie spędzamy czas ćwicząc umysł i zdobywając nowe doświadczenia.

Opiekunem sekcji jest Irena Obrębska.

 

 

Chór „VOX MAIORUM”

  

Chór rozpoczął działalność w listopadzie 2010 roku. Nazwę „VOX  MAIORUM” przyjął od września 2011 roku. Jest chórem 26 osobowym, żeńskim, trzygłosowym.
Naukę śpiewu i koncerty prowadzi Grzegorz Stafirski, również aranżuje utwory i dyryguje. Akompaniuje Stanisław Psarski. Chór uczestniczy też w zajęciach z emisji głosu.
Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w siedzibie HZPiT „Dzieci Płocka”.
Każda uroczystość SUTW jest uświetniana występami m.in. spotkania wielkanocne i wigilijne, inauguracje i zakończenia roku akademickiego.
Występujemy dla szerokiej rzeszy mieszkańców Płocka:
- Dożynki Płockie
- Dzień Inicjatyw Organizacji Pozarządowych
- Jarmark Tumski
- Pożegnanie lata…..itd.
Na zaproszenie śpiewamy również dla członków SUTW obchodzących jubileusze małżeńskie.
Braliśmy i będziemy brać udział w różnych konkursach, w których zdobywaliśmy najwyższe nagrody.
Za propagowanie naszej twórczości , uczestniczenie i zaangażowanie w 2014 roku dostaliśmy nagrodę pieniężną od Prezydenta Miasta Płocka.
Bardzo serdecznie zapraszam osoby należące do SUTW do śpiewania w chórze, oczywiście tych którzy, umieją, lubią i chcą śpiewać. Poprzez śpiew wyrażamy wiele emocji i uczuć które przekazujemy odbiorcom a ci doceniają naszą pracę i zaangażowanie. 

 

 

Sekcja plastyczno-malarska

Sekcja plastyczno-malarska SUTW w Płocku rozpoczęła swoją działalność w roku akademickim 2004/2005. Początkowo opiekunem artystycznym sekcji był mgr Leszek Stanisławski a od roku 2008 do chwili obecnej jest nim mgr Zofia Samusik-Zaremba. Od chwili gdy sekcja zaczęła realizować projekty w ramach konkursów organizowanych przez Urząd m. Płocka warsztaty malarskie, wykłady i plenery prowadzili także mgr Maja Wojnarowska, mgr Nela Lewandowska, mgr Dorota Goleniewska-Szelągowska i mgr Eugeniusz Szelągowski. Obecnie sekcja liczy 21 członków
Przy tworzeniu swoich prac stosujemy różne techniki malarskie (pastel i akwarela na papierze oraz akryl i olej na płótnie) i plastyczne (obrazy z tkaniny i filcu, witraże, kolaże). Zdecydowanie preferujemy jednak malarstwo obrazów przedstawiających pejzaże, kwiaty i zwierzęta; niektórzy członkowie sekcji z powodzeniem rysują i malują postaci oraz portrety. Obecnie planujemy zajęcie się innymi technikami malarskimi i plastycznymi w tym grafiką.
Na przestrzeni 12 lat nasze prace pokazaliśmy na wielu wystawach zbiorowych:
2008 r. – wystawa w Bibliotece PWSZ w Płocku
2010 r. – wystawa w Klubie Prawnika w Płocku
2011 r. – wystawa pt. „ Pejzaż płocki pędzlem malowany” w Domu Broniewskiego w Płock
2012 r. – wystawa pt. „ Pejzaż  płocki  nie tylko pędzlem malowany” w Domu Broniewskiego w Płocku
2013 r. – wystawa pt. „ Cztery pory roku w płockim ZOO”  w Ogrodzie Zoologicznym w Płocku                                        
2014 r. – wystawa pt. „Inspiracje kwiatowe” w Książnicy Płockiej
2015 r. – wystawa jubileuszowa 2005 – 2015 pt. „Potrzeba sztuki” w Muzeum Mazowieckim w Płocku
2015 r. – wystawa pt. „Płock miasto nad Wisłą” w Książnicy Płockiej.
2016 r. - wystawa pt. Co nam w duszy gra?......" w Książnicy Płockiej.
W latach 2013-2015 r. wystawy z okresu 2012 – 2014 prezentowano również w galerii P w Urzędzie Miejskim.

Nasze osiągnięcia:
- kalendarz na rok 2014 ilustrowany naszymi obrazami zdobył I miejsce w konkursie pt. „Kalendarz płocki” zorganizowanym w 2014  r. przez POKiS (w kategorii kalendarzy jedno-planszowych).
- Zofia Długosz, Elżbieta Helak, Krystyna Falkowska i Helena Skrok otrzymały wyróżnienia w konkursach „Kolorowy trzeci wiek” organizowanych w latach 2012-2015 przez Toruński Uniwersytet Trzeciego wieku,
- Krystyna Falkowska i Ewa Łukawska otrzymały wyróżnienia w konkursach malarskich organizowanych w latach 2014 i 2015 w ramach „Juwenaliów III Wieku” w Warszawie.
- obrazy Marii Bukowskiej, Zofii Długosz, Ewy Łukawskiej, Zbigniewa Ołdakowskiego, Jolanty Pawłowskiej, Heleny Skrok i Danuty Sznajder wylicytowane zostały w aukcjach WOŚP oraz innych aukcjach charytatywnych.
              Swoje obrazy wystawiamy podczas rozpoczęcia roku akademickiego naszego Uniwersytetu, na Jarmarku Tumskim i na różnych imprezach organizowanych przez Urząd miasta Płocka. Przekazaliśmy także kilka namalowanych przez nas płockich pejzaży zespołowi „Dzieci Płocka”, aby w czasie międzynarodowych tournee mógł reklamować nasze miasto.
              W ciągu 12 lat swojej działalności nasza sekcja organizowała prywatne plenery w Budach Lucieńskich, Łącku i Murzynowie, wyjazdy do Torunia (Centrum Sztuki Współczesnej, pracownia witraży prof. Władysława Kozioła), do Rypina (pracownia witraży E. i A. Bednarskich oraz ich galeria z bogatą prezentacją wszystkich dziedzin sztuk plastycznych). Członkowie sekcji regularnie odwiedzają także Muzeum Narodowe w Warszawie, aby śledzić najciekawsze wydarzenia w dziedzinie malarstwa polskiego i obcego.

Opiekunami sekcji były od roku akademickiego 2004/2005 kolejno: Krystyna Olędrzyńska, Krystyna Falkowska, Janina Mirowska i Ewa Łukawska. W roku akademickim 2016/17 opiekunem sekcji została Maria Bukowska.

 

 

Sekcja brydżowa

Informacja o działalności Sekcji  Brydżowej Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku.
W ramach różnych zajęć kulturalnych i rozrywkowych, w roku akademickim 2007 została powołana Sekcja Brydżowa. Grupa spotyka się raz w tygodniu, w czwartek w godzinach 9;00 - 14;00. Początkowo zainteresowanie sekcją nie było zbyt duże. Na przełomie lat 2007/2008 spotykało się 10 - 13 osób. Graliśmy nie tylko podczas całego roku akademickiego, ale również podczas wakacji. W następnych latach zainteresowanie sekcją było coraz większe i tak do końca 2015 roku spotyka się już nas 30 osób. Brydż jest okazją nie tylko do rywalizacji, ale i do spotkań towarzyskich, oraz wysiłku umysłowego. W 2015 roku powstał program BRIDGE 60+. Realizacja tego programu ma na celu m. innymi wyprowadzenie ludzi starszych z samotności. Nasza sekcja  brydżowa SUTW przystąpiła do tego programu. Fundusz PZU, oraz rządowy program Aktywizacji Społecznej Osób Starszych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zaopatrzył nas bezpłatnie w karty do gry, pudełka oraz książki „Elementarz Brydża”. Podręcznik ten uwzględnia specyfikę nauczania ludzi już nie młodych. Informuję, iż siedzibą naszej sekcji jest Związek Nauczycielstwa Polskiego w Płocku przy ulicy Kościuszki 24. Wszystkich chętnych do gry w brydża, członków SUTW zapraszamy do udziału w spotkaniach.

Opiekunem grupy jest Wanda Wiśniewska.

 

© 2015 SUTW PŁOCK | Projekt: InfraCOM